Jeśli traficie na akwarystycznego radykalistę, to odpowie, że nie WYMIANA wody w akwarium, ale PODMIANA. Nie zlewa się jej całkowicie, ale uzupełnia. Tylko nie tyle ile wyparowało! Bądźmy życzliwi, dajmy więcej wody naszym rybkom.
Wymiana wody w akwarium to rozrzedzanie
Po kupieniu akwarium musimy przejść do etapu jego utrzymania. Układanie roślinek, podłoża, korzeni to ciekawa sprawa, ale co zrobić, żeby nie obrócić naszego projektu w ruinę? Po tygodniu robimy podmianę. Potrzebujemy do tego:
- pojemnika na zlaną wodę
- węża przez który wylejemy wodę z akwarium do pojemnika
Pojemnik na brudną wodę
Co tydzień wylewamy z akwarium 20-50% wody, która w nim jest. Jeżeli to akwarium o pojemności 40 litrów to zlewamy od 8 do 20 litrów. Skąd te widełki? Zależy to od poziomu zabrudzenia. Jeżeli na podłożu jest dużo mułu i osadu, podmieniamy połowę. Jeżeli nie ma praktycznie nic, to wystarczy 20%
Także gdy rosną glony, to podmieniamy połowę. W sytuacji tragicznej do 70%. Większe ilości to duże ryzyko, że za chwilę nam się akwarium “zresetuje” i trzeba je będzie zakładać od nowa. Gdy robimy duże podmiany to NIGDY nie czyśćmy porządnie filtra. Odetkajmy go tylko, żeby był odpowiedni przepływ wody, a wypłuczmy gąbki za tydzień.
Tak więc pojemność naczynia do którego zlewamy wodę zależy od wielkości akwarium. Dla jednych wystarczy 20 litrów, a inni muszą mieć większe. Wiadro jest o tyle lepsze, niż miska, że łatwiej przenieść wodę. Brzegi są pod kątem prostym, więc mniej się wyleje przy potrząsaniu. Z miski natomiast łatwiej wyjąć rybę, gdy nam się przez przypadek “odessie”.
Wąż do zlewania wody
Tutaj mamy do wyboru różne opcje. Możemy użyć zwykłego węża kupionego w markecie budowlanym. Najczęściej nazywają się “wąż techniczny igielitowy (lub PCV) niezbrojony” Średnicę dopasujmy do wielkości akwarium. Przy najmniejszych mogą być nawet 5mm, a przy większych 20mm. Każdy kto miał do czynienia z takim wężem wie, że woda sama do niego nie wpłynie…
Musimy włożyć dłuższą część węża do wody i zatkać go z obu stron palcami. Możemy też go zgiąć na środku, żeby całkowicie zamknąć światło węża. Wtedy szybko wyjmujemy go z wody i ta część, która była w akwarium zostaje wypełniona wodą, która zaczyna “lecieć w dół” do miski, czy wiadra. Weterani czasami zasysają paszczą powietrze z węża, po czym kierują go w dół, gdy napełni się wodą. Niestety niekiedy kończy się to wypiciem pyszności z akwarium.
Genialnym ułatwieniem w życiu akwarysty są odmulacze z pompką. Kosztują niewiele, a nie musimy się męczyć z zassaniem wody. Te sprzęty są w dwóch wersjach. Jedne mają rurkę, którą wkładamy do akwarium, a drugie też ją mają, ale dodatkowo można założyć “dzwon”, czyli taki szerszy kawałek plastiku z kratką. Tę szerszą część wkłada się w żwirek i odsysa nieczystości, a kamyczki są cięższe, więc zostają na dnie.
Konieczna wymiana wody w akwarium
Zawsze gdy pojawią się krasnorosty, musimy podmienić wodę w akwarium. Także zielenice, glony nitkowe i wszelkie inne nieproszone zjawiska ograniczymy i przyhamujemy podmianami. Jeżeli nie lejemy nawozów do zbiornika, a glony się pokazują, to znaczy, że jesteśmy skazani na częstsze podmiany.
Sprawdźmy wówczas jakość karmy dla ryb, ilość podawanego jedzenia i częstotliwość. Ograniczmy do minimum i zobaczmy jak to wpłynie na higienę akwarium. Także wysyp ślimaków jest objawem pozostających resztek pokarmu lub dużej ilości obumarłych listków roślin na podłożu.
Jeżeli mamy soil, podłoże aktywne lub substrat podżwirowy, to pilnujmy, żeby ich nie rozdrobnić, bo wówczas ich nie opanujemy. To, czy odmulamy tak miękkie podłoża zależy od sposobu produkcji, czyli producenta od którego pochodzą.
Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie podmiany wody, napisz komentarz lub zerknij na Twittera, Facebooka, czy TikToka