Ta śliczna roślinka jest bliską rodziną naszej rodzimej rdestnicy kędzierzawej. Potamogeton gayi to nic innego, jak redstnica, ale wyjątkowo okazała i ciekawa kolorystycznie. Przez specyficzny sposób wzrostu doda charakteru niejednemu wystrojowi akwarium.
Potamogeton gayi jako złoty akcent
Ta roślina ma piękne złociste liście przy tafli wody, a w dolnej części zielone. Od łodygi wyrastają pojedyncze liście. W zależności od sposobu prowadzenia akwarium rdestnica może być mniej lub bardziej zagęszczona. Trzeba ją dość często przycinać, bo szybko potrafi dojść do tafli wody.
Przy miękkiej, kwaśnej wodzie ma ogromną tendencję do gubienia dolnych liści. Co prawda wypuszcza dużo wąskich, nitkowatych korzonków, ale są one bardziej uciążliwe, niż przydatne. Liście tej rdestnicy nie przekraczają długości 12cm. Jeżeli chcemy, żeby potamogeton był w akwarium bogaty i gęsty, do średnia ilość światła i woda kranowa będą przydatne.
Przy miękkiej wodzie próbuje za wszelką cenę dostać się ponad taflę i na samej górze rośnie cudnie. Na części środkowej i dolnej łatwo gubi listki. Produkuje też dużą ilość korzonków, które łatwo łapią glony jeżeli mamy sporo nawozu w zbiorniku.
Łatwa uprawa
Uprawa potamogeton gayi jest tak prosta, jak tylko może być. Da się ją utrzymać na wodzie kranowej, bez dwutlenku, dodatkowego nawożenia i innych udogodnień. Rośnie wówczas wolniej, ale zdecydowanie ładniej(!) i możemy się nią cieszyć praktycznie w każdym zbiorniku. Jeżeli ma wyjadać nawozy, to można jej nie podcinać, a rozrośnie się na długość.
Rdestnica to specyficzna roślina i na pewno wymaga cierpliwości w pielęgnacji. Trzeba ją często przycinać, żeby nie wybujała, ale listki docierające do tafli, czyli najlepiej oświetlone, są najładniejsze. Nadaje się do akwariów, gdzie nie ma za wysokiej temperatury, bo starczy jej nawet 16 stopni. Co do tropikalnych warunków, to 26 stopni przyjmie bez problemu.
Swoim wyjątkowym wyglądem przyciąga uwagę, ale bywa upierdliwa w akwariach aranżacyjnych, gdy co rusz przytyka listkami rurkę zasysającą od filtra a sąsiednie kępki roślin oplątuje długimi cienkimi korzonkami (trochę jak Heternanthera zosterifolia). Może być stosowana w akwariach roślinnych jako wąska drobna kępka lub w akwariach ozdobnych jako roślina szybko rosnąca, wysysająca dość spore ilości nawozów.