Gen. Maczka 14, 60-651 Poznań
731 146 133

Potamogeton gayi

Potamogeton gayi

Potamogeton gayi

Ta śliczna roślinka jest bliską rodziną naszej rodzimej rdestnicy kędzierzawej. Potamogeton gayi to nic innego, jak redstnica, ale wyjątkowo okazała i ciekawa kolorystycznie. Przez specyficzny sposób wzrostu doda charakteru niejednemu wystrojowi akwarium.

Potamogeton gayi jako złoty akcent

Ta roślina ma piękne złociste liście przy tafli wody, a w dolnej części zielone. Od łodygi wyrastają pojedyncze liście. Nie są za gęste, więc rdestnica nie powinna być sadzona jako roślina coś zakrywająca. Trzeba ją dość często przycinać, bo szybko potrafi dojść do tafli wody.

Niestety ma ogromną tendencję do gubienia dolnych liści. Co prawda wypuszcza dużo wąskich, nitkowatych korzonków, ale są one bardziej uciążliwe, niż przydatne. Liście tej rdestnicy nie przekraczają długości 12cm, ale ich mała ilość powoduje, że dla uzyskania efektu akwarium powinno być dość wysokie.

Jest trochę jak nurzaniec. Nie nadaje się na uformowanie w kępce i zagęszczanie. Przy ogromnym tempie wzrostu to temat przegrany już na wejściu. Dół powinien być zawsze zasłonięty przez gęstą roślinę taką jak alternanthera, hygrophila, czy micranthemum.

Łatwa uprawa

Uprawa potamogeton gayi jest tak prosta, jak tylko może być. Da się ją utrzymać na wodzie kranowej, bez dwutlenku, dodatkowego nawożenia i innych udogodnień. Rośnie wówczas wolniej, ale daje radę i możemy się nią cieszyć praktycznie w każdym zbiorniku. Jeżeli ma wyjadać nawozy, to można jej nie podcinać, a rozrośnie się na długość. Należy uwzględnić, że straci wówczas wszystkie liście na środku akwarium i zostaną tylko te na tafli.

Rdestnica to specyficzna roślina i na pewno wymaga cierpliwości w pielęgnacji. Trzeba ją często przycinać, żeby nie wybujała, ale listki docierające do tafli, czyli najlepiej oświetlone, są najładniejsze. Nadaje się do akwariów, gdzie nie ma za wysokiej temperatury, bo starczy jej nawet 16 stopni. Co do tropikalnych warunków, to 28 stopni przyjmie bez problemu.

Swoim wyjątkowym wyglądem przyciąga uwagę, ale bywa upierdliwa, gdy co rusz przytyka listkami rurkę zasysającą od filtra a sąsiednie kępki roślin oplątuje długimi cienkimi korzonkami (trochę jak Heternanthera zosterifolia). Może być stosowana w akwariach roślinnych jako wąska drobna kępka lub w akwariach ozdobnych jako roślina szybko rosnąca, wysysająca dość spore ilości nawozów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności