Akwaryści, którzy siedzą w tym hobby ponad 15 lat, przeważnie mają jakiś sentyment do Hygrophila corymbosa (nawódka szerokolistna), nawet jeżeli aktualnie uważają ją za mało ozdobny element wystroju. To jedna z pierwszych roślin, na jakich warto oprzeć nasz zbiornik, nawet jeżeli nam się średnio podoba.
Odmiany gatunku Hygrophila corymbosa
Właściwie na tej nawódce można zrobić cały zbiornik, a i tak nie będzie nudny. Gatunek ma wiele odmian o zróżnicowanym wyglądzie liści, ich długości i szerokości, a nawet kolorze. Możemy się spotkać roślinami:
- Hygrophila corymbosa Compact
- Hygrophila corymbosa Siamensis
- Hygrophila corymbosa Thailand
Jest też wiele innych, ale często na zdjęciu widzimy “podrasowane” kolorystycznie powyższe odmiany. Niekiedy producenci roślin dają też swoją “firmową” nazwę odmiany.
Hygrophila corybosa Compact może być z powodzeniem umieszczona na drugim planie w zbiorniku powyżej 40 litrów. Jest mała, ma krótkie łodyżki pomiędzy listkami, a same liście też są mniejsze, niż w odmianach siamensis lub thailand. Fenomenalnie zakrywa dno zbiornika. Z racji, że nie potrzebuje za wiele światła, można ją ciąć nisko i uzyskać piękny efekt kuli z roślin lub fali przechodzącej z pierwszego na trzeci plan.
Hygrophila corymbosa siamensis ma długie i wąskie liście, więc jest raczej kandydatką na trzeci plan zbiornika. Kiedy puścimy ją wyżej, prawie pod taflę, pięknie przebarwi się na koniakowo – różowy kolor tam, gdzie będzie miała najwięcej światła. Często na zdjęciach widzimy właśnie tę część rośliny, jednak to tylko górne liście. Dolne pozostają zielone, niekiedy lekko wchodzą w żółty.
Hygrophila corymbosa Thailand jest właściwie większą wersją odmiany compact. Nadaje się na trzeci plan i ślicznie zasłania grzałkę, filtr, lub cokolwiek innego. Do aranżacji w stylu nature aquarium jest trochę trudniej ją wcisnąć, bo cały czas ma się wrażenie, że patrzymy na nią od dołu. Liście są tak duże, że musi być naprawdę sporo litrów, żeby nawódka tajlandzka nie sprawiała wrażenia “przerośniętej”.
Utrzymanie i cięcie nawódki
Hygrophila corymbosa jest rośliną w której odpowiednie prowadzenie jest kluczowe. Kiedy zostawimy ją samą sobie zrobi się z niej “palemka”. Na dole wszystko odpadnie, a górne liście zasłonią pół zbiornika. Wtedy faktycznie zobaczymy, że rośnie szybko, ale nam nie o to chodzi (chyba, że chcemy pozbyć się nadmiaru nawozów z wody).
Żeby mieć ładną nawódkę, musimy być bezlitośni. Tniemy często i krótko. Jak tylko podrośnie w górę, już ją przycinamy, górną cześć wsadzamy obok i w ten sposób zagęszczamy. Część obcięta łodygi powinna mieć taką długość, żeby zasłoniła część przycinaną. Oczywiście nie całkowicie, ale nie zostawiajmy samotnego ogigla.
Najtrudniej uformować tak odmianę siamensis, a najłatwiej kompakt. Jeżeli dopiero zaczynamy zabawę z roślinami w akwarium, wybierzmy nawódkę tajlandzką do akwarium powyżej 100 litrów i kompakt do mniejszych pojemności. Dzięki temu elegancko zakryjemy to, czego nie powinno być widać w akwarium, a ryby dostaną wymarzoną miejscówkę.
Hygrophila corymbosa ci wybaczy
Hygrophile zyskały popularność dlatego, że łatwo się na nich nauczyć uprawy podwodnych roślin. Niekiedy w akwariach roślinnych zostawia się jedną taką kępkę, żeby po niej wywnioskować, co się dzieje w akwarium. Gdy nawódka ma mało światła często gubi liście od spodu. Może być na wodzie kranowej, bez dwutlenku i dodatkowego nawożenia (jeżeli mamy ryby).
Brak kluczowych nawozów oznajmia przez blednięcie, żółknięcie i dziury w liściach. Kiedy ma za dużo dobrego, strzela do góry jak szalona pozostawiając długie międzywęźla (czyli łysa łodyga między liśćmi). Kiedy tak szybko rosnąca roślina zarasta zielonymi nitkami, znaczy, że pora zabrać się za podmiany.
Krasnorosty obłażą ją wtedy, gdy podmieniamy za mało wody lub filtr jest zamulony. Musi być wówczas w akwarium “stara” woda, którą należy “odświeżyć”. Różnica między krasnorostami na nawódce, a krasnorostami na anubiasie jest zasadnicza. Ona powinna zużyć te “nadprogramowe” nawozy przez szybki wzrost. Jeżeli się tak nie dzieje, to znaczy, że zbiornik jest bardziej zdestabilizowany, niż w przypadku, gdy krasnorost pojawi się w akwarium z anubiasami i microsorum.
Aranżacja dodaje uroku
Nie tylko początkujący akwaryści utrzymują nawódki. Niejedno nature aquarium skorzystało z tej intensywnie zielonej, gęstej rośliny. Umieszczamy ją na trzecim planie, żeby mieć możliwość zakrycia dolnej części, która wypuszcza sporo korzeni. Jest to duża roślina, która poradzi sobie bez mocnego światła, więc może być z boku lub w rogu.
Hygrophila to doskonały przyjaciel akwarysty, który może nas wiele nauczyć. Skorzystanie z tej lekcji wymaga od nas cierpliwości i podejmowania wielu prób. Jednak gdy już raz nauczymy się porozumiewać z nawódką, przypomni nam o podmianie, dodaniu nawozu, poinformuje o przekarmieniu ryb… tylko światła sama nie zgasi w akwarium.