Microsorum pteropus Windelov to paproć, która woli żyć nad wodą, a nie pod. Jednak kiedy nie ma innego wyjścia, to i tam sobie poradzi, bo potrafi przetrwać bardzo wiele. Słabo dobrane nawozy, czy nieodpowiednie światło, nie są dla niej tak straszne, jak dla wielu innych roślin. Nie rozpuszcza się i trwa na posterunku do końca.
Microsorum a epifit
Wbrew obiegowej opinii ta roślina to nie epifit. Nieporozumienie wzięło się z tego, że niektóre rośliny faktycznie muszą mieć podstawę z innej rośliny (jak np. Asplenium yoshinagae). Microsorum jednak nie rośnie na innych roślinach, ale przy brzegach wód, nawet o bardzo dużym prądzie. Dlatego zaliczana jest do reofitów, czyli roślin mogących przetrwać w wartkich rzekach[1]BOONKERD, THAWEESAKDI, SAHUT CHANTANAORRAPINT, and WASINEE KHWAIPHAN. “Pteridophyte diversity in the tropical lowland rainforest of Khao Nan national park, Nakhon Si Thammarat province, … Continue reading. Tam ma niewielką konkurencję, więc ma pod dostatkiem nawozu, ale często brakuje jej czegoś ważnego.
Tym elementem jest światło, które w małej ilości dociera przez korony wysokich drzew na brzeg. Microsorum i ten element wykorzystało na swoją korzyść. Rośnie powoli, ale za to mocno i stabilnie przyczepia się nawet do tak trudnego podłoża, jak kamień. Wypłukiwane korzenie też się nadadzą, ale woli te starsze i bardziej podpróchniałe, niż świeże i mocne.
Przyjazna roślina akwariowa
Microsoria są wymarzonymi roślinami do naszego akwarium. Nie dość, że łatwo je zamocować i nie potrzebują za wiele światła, to jeszcze tolerują dużą ilość węglanu wapnia. Specjalistą w tej dziedzinie jest Microsorum punctatum, które rośnie o wiele lepiej tam, gdzie podłoże ma dużo węglanu wapnia. Podłoże to co prawda inna sytuacja, niż woda w akwarium, ale lepsze to, niż nic.
Kolejną adaptacją tej rośliny jest doskonałe radzenie sobie pod wodą. Tam, gdzie rośnie naturalnie, czyli na terenach okresowo zalewanych przez wodę, daje jej to możliwość wzrostu przez cały rok. Nie tylko wtedy, gdy poziom wody opadnie. Twarde liście umożliwiają jej trwanie nawet przy wodospadach![2] KHWAIPHAN, WASINEE, and THAWEESAKDI BOONKERD. “Pteridophyte Flora of Khao Khiao Area in Khao Yai National Park, Thailand.” To najbardziej wytrwała roślina tuż po mchu.
Ozdobne cechy microsorum
Jako roślina rzeczna, mikrozorium nie ma wyjątkowo dużych wymagań wobec temperatury w akwarium. Woda w sumieniach i wartkich rzekach jest przeważnie chłodna, dlatego mikrozorium toleruję temperatury już od 15 stopni Celsjusza. Jaką maksymalną wartość można przyjąć 28 stopni.
Mikrozorium to dość duża roślina osiągająca nie kiedy długość liści 15 cm. Trudno powiedzieć, jak dorodny okaz trafi się w naszym akwarium, bo jest to mocno związane z zakupioną odmianą.
Microsorum jest paprocią i wypuszcza liście od kłącza, które jest przymocowane do podłoża. Możemy więc kontrolować jej wielkość, usuwając za duże liście i pozostawiając mniejsze. Ze względu na powolny wzrost, utrzymanie go miniaturowej formie jest długotrwałym i dość trudnym zadaniem.
Generalnie pielęgnacja mikrozorium wymaga dużo cierpliwości i wytrwałości ze strony akwarysty. Często osadzają się na nim glony, głównie krasnorosty. Warto pilnować, żeby zbiornik był czysty, a na dole nie leżało za dużo mułu i pyłu. To właśnie jest najczęstszą pożywką dla krasnorostów.
Ważny jest też wybór odpowiednich korzeni. Przydadzą się takie, które nie rozkładają się za szybko, i pod wpływem światła nie powodują dużego wzrostu glonów. Zdecydowanie najlepsze są w tym względzie korzenie japońskie.
Sadzenie Microsorum pteropus Windelov
Mikrozorium zawsze trzeba doczepić do jakiegoś elementu w akwarium, bo kłącze zawsze musi być nad podłożem. Można tu podejmować dyskusje, czy w takiej formie urośnie, czy nie. Skoro jednak możemy tej roślinie ułatwiać wzrost, a nie utrudniać, to może lepiej tak zrobić.
Ze względu na preferencje do porastania glonami, mikrozorium warto dać w miejsce zacienione. Kiedy w zbiorniku jest bardzo czysto lub mało ryb, można dać je nawet w miejsce dobrze naświetlone. Wiele zależy też od tego, jakie inne rośliny mamy w zbiorniku. Generalnie dajemy szybko rosnące tam, gdzie więcej światła, a wolno rosnące w kąty i cienie.
Bibliografia