Larwa ważki w akwarium jest tak niebezpieczna jak drapieżna rybka tej samej wielkości. Jeżeli w akwarium mamy coś, co zmieści jej się do pyszczka, to oczywiście że zje. Wielkość larwy to około 2,5cm zależnie od gatunku ważki. Jeżeli nasze ryby są zdecydowanie większe niż to 2,5cm to larwa ważki nie zrobi im żadnej krzywdy. Oczywiście może podjeść ikrę i należy mieć to na uwadze.
Skąd ważki w akwarium
Najczęściej przynosimy je z pokarmem żywym złowionym w otwartym zbiorniku. Mogą przez przypadek dostać się do żywego tubifeksu lub innych żywych pokarmów woreczkowanych. O tyle nie ma co panikować, że całkiem nieźle ją widać w akwarium i stosunkowo szybko możemy ją “zneutralizować”.
Przeważnie nie stanowią dużego zagrożenia, ale można mieć pecha i trafić na larwę szklarnika leśnego, której wygląd z pewnością przyprawi o zawał serca! Wygląda trochę jak osławiona płoszyca. Jest też o wiele większa, niż standardowo spotykane larwy ważek. To gatunek rzadko występujący w Polsce i przeważnie w lasach, więc szansa na jego przypadkowe złapanie do akwarium jest bardzo mała.
Także larwa husarza władcy – największej polskiej ważki – jest sporym wyzwaniem. Ze względu na skomplikowany tryb życia musielibyśmy mieć naprawdę wyjątkowego pecha, żeby się pojawiła w naszym akwarium.
Wygląd ważki jest bardzo specyficzny i nie da się jej pomylić z czymkolwiek innym. Wielkie oczy, mała głowa i wydłużone ciało z trzema lub dwoma “listkami” na końcu (skrzelotchawki). Ważka ma też trzy (jak to owad) pary długich łapek i im starsze są larwy, tym bardziej wyraźnie widać zawiązki skrzydeł.
Nie ma na co czekać
Jeżeli zobaczymy ważkę w akwarium, to trzeba ją wyjąć, bo nie wiadomo który gatunek się trafił. Najpierw uporajmy się z odłowieniem zwinnej sprytnej larwy. Następnie warto odłożyć ją do osobnego zbiornika i zobaczyć co się wykluje. To fascynujące stworzenia, które na dodatek mogą być pod ochroną.
Oczywiście pozostaje opcja przeniesienia ważki do naturalnego zbiornika – jeziora, czy rzeki i zostawienia jej tam, gdzie nie będziemy łowić pokarmu dla naszych ryb. Ważki są bardzo ważnym elementem życia nad wodą. Stanowią też składnik diety ryb. Skoro nasze się nie pożywią, to nie żałujmy pysznej przekąski rodzimym gatunkom ryb!