Dlaczego akwarium zielenieje?
Nasze akwarium przejęły zielone glony, które są tak małe, że ich nie widzimy, ale woda robi się zielona. Czasami zielony pył jest też na szybach i żwirku. Nawet rośliny i ozdoby mogą być nim przykryte. Jedno jest pewne: akwarium zielenieje, bo glony mają co jeść.
Sposoby na zwalczenie zielonej wody
Sprawdzenie dlaczego akwarium zielenieje
Przeglądamy filtr. Może się zamulił i wolniej działa. Jeżeli tak, przeczyszczamy go lekko usuwając muł z gąbki. Gdy mamy watę albo włókninę jako wkład, wyjmujemy ją i zmieniamy na nową.
Zerknijmy, czy nie zepsuł się zegar od lampki na akwarium. Może świeci dłużej, niż powinna. Jeżeli tak, ustalamy zegar na świecenie 8 godzin dziennie.
Zobaczmy na termometrze lub włóżmy rękę do akwarium, żeby sprawdzić, czy nie podniosła się temperatura. Jeżeli tak, regulujemy do niższej. Jeżeli nie, zwróćmy uwagę na to, czy w ciągu doby nie świeci na akwarium słońce z okna. To może także zwiększać temperaturę.
Mniej oczywiste powody
Duża ilość niewidzialnego “brudu” w akwarium może dawać jedzenie glonom. Najlepiej podmienić 3/4 wody, żeby zmniejszyć ich ilość. Możemy je sprawdzić stosując testy akwarystyczne na NO2, NO3 i PO4. Wówczas podmieniamy tyle wody, żeby doprowadzić wartości do odpowiednich.
Jeżeli mamy żwirek, trzeba go odmulić, czyli zebrać rybie kupki z wierzchu. Sprawdźmy też wszystkie zakamarki pod i za ozdobami. Często chowają się tam brudy, które rozpuszczając się, zanieczyszczają wodę.
Przestajemy podawać wszystkie nawozy dla roślin, jeżeli nie mamy testów. Za duża ilość różnych składników może dać zieloną wodę. Jeżeli mamy testy, najpierw sprawdzamy wodę, a później weryfikujemy dawki nawozów.
Sposoby długofalowe
Najlepszym sposobem pozbycia się zielonej wody jest robienie regularnych większych podmian. Przy okazji oczyszczamy filtr i regularnie wymieniamy watę na nową.
Co tydzień obowiązkowo wyjmujemy ozdoby ceramiczne i odmulamy dno pod nimi. Jeżeli tego nie zrobimy, zielona woda będzie wracała.
Gdy mamy ryby kopiące w podłożu, pilnujmy, czy nie puszcza ono pyłu, który unosząc się w wodzie daje jedzenie glonom. Jeśli tak, to zmieniamy go na drobny żwirek.
Sposoby “na teraz”
Gdy nic innego nie działa, albo jesteśmy dzień przed świętami lub wizytą rodziny, możemy posłużyć się sprawdzonymi metodami na zieloną wodę.
Kupujemy Aqaclar Zoolek i wlewamy do akwarium zgodnie z instrukcją. Do filtra wkładamy watę i czekamy. Po paru godzinach zielone zniknie. To rozwiązanie starczy tylko na parę dni, w trakcie których musimy dowiedzieć się dlaczego woda zrobiła się zielona.
Kupujemy Cuprisol Zoolek i dodajemy do akwarium zgodnie z ulotką. Nie wolno go podawać gdy mamy krewetki lub ślimaki, ale preparat hamuje zieloną wodę, glony nitkowe i likwiduje doraźnie problem. Nie stosujemy tego sposobu, jeżeli nie ma takiej zdecydowanej konieczności.
Wiele firm ma swoje preparaty na glony i jedne działają lepiej, a drugie gorzej. Nie wszystkie glony są na nie równie podatne. Nigdy nie podawajmy ich cały czas. Nie dlatego, że są szkodliwe, ale dlatego, że maskują coś złego, co dzieje się w akwarium.
Jeżeli problemy z glonami nie ustąpiły, grupa wsparcia zawsze pomoże. Zapraszam do pytania na grupie Facebookowej Ichtio.pl akwarium dla początkujących