×

Tęczanka trójpręga

Melanotaenia trifasciata

Tęczanka trójpręga

Tęczanka trójpręga, nazwa naukowa: Melanotaenia trifasciata, odkrywca: Rendahl w roku 1922, pochodzenie: Australia, zanotowana 2017 rok [1]iNaturalist contributors, iNaturalist (2022). iNaturalist Research-grade Observations. iNaturalist.org. Occurrence dataset https://doi.org/10.15468/ab3s5x accessed via GBIF.org on 2022-05-25. … Continue reading

Wielkość maksymalna: 12cm, długość akwarium: 140cm, tepmeratura: 25-30℃, wszystkożerca

Wielka tęczanka trójpręga

Skoro ryba dorasta do 12cm, to długość akwarium 140cm zakrawa na dużą przesadę. Może i tak, ale nie dość, że to jedna z najbardziej żwawych ryb akwariowych, to jeszcze wysoka jak… paletka na przykład. Długość nie oddaje tu do końca wielkości i jest naprawdę wielka różnica między tęczanką, a zwinnikiem. Niestety, trzeba to napisać, że tęczanki są garbate.

W najlepszym tego słowa znaczeniu, jakie tylko może istnieć. Mają bowiem tak bajeczne kolory, że nawet gdyby były kwadratowe, to zachwyciłyby niejednego akwarystę. Trudno o lepiej wybarwioną rybę. Ich nazwa wzięła się z tego, że ich kolory są opalizujące z zależności od tego, pod jakim kątem pada światło. Dlatego tak piekielnie trudno im zrobić dobre zdjęcie…

Utrzymanie tęczanki nie jest trudne, ale musimy być czujni pod kątem natlenienia wody. Z co za tym idzie, także czystości wody. Wystarczy godzina podduszenia i nasze przepiękne, największe rybcie są już nie do odratowania. Przygotujmy się więc do założenia akwarium dla tęczanki.

Zbiornik tęczanki

Najlepsze jest długie, niskie i standardowej szerokości akwarium. Do tego dla bezpieczeństwa warto dodać falownik lub zapasową deszczownię. Wystarczy, że przymuli się filtr, a pożegnamy się z rybami, więc zapasowy sprzęt nie zaszkodzi. Zbiornik może być zarośnięty, ale trzymanie tęczanek w nature aquarium jest dość ryzykowne ze względu na podawanie dwutlenku.

Światło im nie przeszkadza, więc rośliny czerwone możemy spokojnie sadzić. Tym bardziej, że teczanka trójpręga nie podgryza żadnych roślin. Co więcej, nie uszkadza ich, bo praktycznie nigdy się nie chowa. Zawsze jak nawiedzona pływa z lewej na prawą (lub odwrotnie) tuż przy przedniej szybie akwarium.

Korzenie mogą być, ale nie muszą, bo tęczanka trójpręga jak najbardziej toleruje pH powyżej 7. Trzymanie jej na wodzie kranowej nie stanowi problemu, jednak przy roślinach oczywiście robi to zasadniczą różnicę. Na dnie może mieć kamienie i piasek, jednak nie musi być za drobny, bo te ryby generalnie rzadko podpływają do dna, a jeżeli już, to tylko w poszukiwaniu czegoś do jedzenia.

Tęczanka trójpręga rybą stadną

To genialna ryba pod względem towarzystwa. Może być z małymi, średnimi i dużymi rybami, ale dopóki sie w nią nie zaczepiają, to będzie się nimi przejmowała jak zeszłorocznym śniegiem. Nie biotopowo, średnio parametrowo, ale pod względem zachowania, to genialna ryba dla paletek. W tak napiętej atmosferze, jaką potrafią stworzyć palety, śmigające im przed oczami tęczanki powodują, że nawet najbardziej zadziorny samiec podda się tej presji tłumu.

To ryby, które tolerują inne rodzaje, dopóki te nie będą wobec nich agresywne. Najlepiej jest jednak pomieszać różne gatunki tęczanek, bo mamy wówczas różnokolorową ekipę, która pływa razem. Najlepsze są samce, które zaganiają samice za krzak i tam symulują walki z innymi samcami.

Całe szczęście często ograniczają się do przepychania pyszczkami, ale bywa, że łuski na środku ciała noszą ślady uderzeń przeciwników. Nie są to jakieś groźne potyczki i zawsze kończą się po oddaniu pola przez jedną z ryb. To, że następnego dnia zaczynają się znowu, to juz zupełnie inna historia…

Uwaga na tęczanki

Te ryby nie mogą być z osobnikami agresywnymi i mocno terytorialnymi, bo MUSZĄ wpłynąć wszędzie, po prostu MUSZĄ, bo się wściekną. Jak w tej minucie się nie da, to może w następnej i następnej i…. do znudzenia. Tak jak paletki okręcą się pięć razy i w końcu odpuszczą, tak bywają ryby, które nie odpuszczą zniewagi i będzie wojna.

Po raz kolejny należy przypomnieć, że tęczanki muszą mieć czystą i mocno natlenioną wodę. Zero paskudztw na dnie, nie dojedzonego pokarmu, czy ignorowania podmian. Te ryby mogą pływać w ciepłej wodzie, ale im cieplejsza, tym mniej tlenu, więc ostrożnie podchodźmy do tych 30 stopni…

Kiedy wybieramy tęczanki trojpręgie, starajmy się celować w większe sztuki. Te ryby wybarwiają się późno i im większe, tym szybciej dostaną pięknych kolorów. Poza tym łatwiej zauważyć objawy choroby, czy wady budowy u większych sztuk. Problem w tym, że właśnie takie są najdroższe i najrzadziej spotykane, ale naprawdę warto, bo piękna ryba jest bezcenna.

Konto tęczanki trójpręgiej na rybim portalu społecznościowym FishBase

Jeżeli ktoś poszukuje towarzystwa biotopowego dla tęczanki, to tu jest jak na talerzu w PDF.

Bibliografia[+]

You May Have Missed