Brzanka Denisona
Brzanka denisona, nazwa naukowa: Sahyadria denisonii, odkrywca: Day w roku 1865, pochodzenie: Indie, ostatnio notowana w 2015 roku [1]Sajan, S., TV ANNA Mercy, and V. Malika. “Age, growth and population dynamics of an endangered fish Sahyadria denisonii (Day 1865) from the western ghats hotspot of India.” Asian … Continue reading
Wielkość maksymalna: 12cm, długość akwarium 150cm, temperatura 15-25 ℃, wszystkożerca
Brzanka denisona to torpeda
Angielska nazwa tej brzanki to “Torpedo barb” i jest ona wyjątkowo trafna. Te ryby są zwinne i szybkie jak pociski, ale w związku z tym potrzebują dużego zbiornika. Kiszenie ich w malutkim akwarium jest bez sensu i zdecydowanie lepiej wówczas zainwestować w drobnoustki, które wyglądowo – kolorystycznie ujdą jako zamiennik.
Brzanki denisona są wielkie, szybkie, skaczące i płochliwe. Akcja wywołuje natychmiastową gwałtowną reakcję i brzanka walnęła głową w pokrywę. Z nimi należy obchodzić się tak ostrożnie, jak z paletkami. To zachowanie ma swoje podłoże w pochodzeniu brzanek. Zamieszkują dość wartkie rzeki i muszą reagować szybko na to, co dzieje się wokół nich. Dlatego też dodatkowe falowniki i długość akwarium mają gigantyczne znaczenie.
Ryby czują się świetnie w natlenionej wodzie z minimalną ilością związków azotowych. Akwarium może być mniej lub bardziej zarośnięte – na pewno po bokach powinny być strzeliste rośliny, żeby ryby wiedziały, że należy wyhamować przed szybą – szczególnie w panice.
Królowa Kerali
Brzanka denisona jest piękną rybą. Młodsza ma wyraźny pasek na środku ciała i delikatne czerwone przebarwienie. Starsza wchodzi w oliwkowy kolor pięknie kontrastujący z czerwonym paskiem. Większa ławica jest spektakularnym widokiem w długim akwarium. Podobnie jak tęczanki, te ryby są bardzo aktywne i wykorzystują każdy centymetr zbiornika.
Idealnie powinny mieć pH około 6 i temperaturę 27 stopni, ale przez to, że nie rozmnażają się w akwarium, trzymanie się tych parametrów do dziesiątej części nie ma tak dużego znaczenia, jak utrzymanie nieskazitelnej czystości wody. Zapobiegniemy w ten sposób ryzyku spadku ilości tleniu lub zatruciu ryb przez NO3.
Na pewno łatwiej je utrzymać w akwarium o pojemności 500 litrów, niż 150. Tym bardziej, że ławica to żelazny obowiązek w tym przypadku. Kupowanie jednej sztuki jest całkowicie pozbawione sensu. Tylko w przypadku większej grupy widać jaka to piękna i zorganizowana ryba.
Brzanka denisona i towarzystwo
Najlepiej dobrać do niej ryby przebywające w okolicach tafli wody lub te buszujące przy dnie. Nie robi krzywdy innym ławicom, ale ze względu na docelową wielkość, trzeba uwzględnić sporą ilość przestrzeni w akwarium, żeby pomieścić 10 denisonów i 10 sztuk z innych ławic. Tym bardziej, że te ryby muszą mieć naprawdę czystą wodę – jak każda ryba rzeczna.
Ze względu na dużą ruchliwość tych ryb towarzystwo gupików, bojowników i innego weloniastego towarzystwa nie jest najlepszym pomysłem. Co prawda brzanki denisona nie szczypią tak towarzyszy, jak brzanki sumatrzańskie, ale lepiej nie kusić losu. Sprawdzą się bystrzyki, czy zwinniki, które będą miały przynajmniej motywację, żeby za nimi nadążyć.
W dużym akwarium możemy dodać im pielęgnice, a bezpieczniej pielęgniczki, które ograniczą się do mniejszego terytorium. Kiedy robimy porządki w zbiorniku, działajmy uważnie, bo brzanki mogą wyskoczyć lub uderzyć o szybę zbiornika. Warto zogranizować zbiornika partiami, żeby pozwolić im uciec w bezpieczne miejsce i nie przeprowadzać tam prac w danym tygodniu.
Kupując te ryby zyskamy sobie genialną ozdobę zbiornika, na którą można się gapić godzinami.
Super PDF na temat rozmnażania Brzanki denisona
Konto brzanki na rybim portalu społecznościowym FishBase
Bibliografia
Opublikuj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.