Gen. Maczka 14, 60-651 Poznań
731 146 133

Kardynałek chiński

Kardynałek chiński

Kardynałek chiński

Kardynałek chiński, nazwa naukowa: Tanichthys albonubes, odkrywca: Lin w roku 1932, pochodzenie: Chiny, Wietnam

Wielkość maksymalna: 4cm, długość akwarium: 60cm, temperatura: 16-22℃, wszystkożerca

Kardynałek chiński zapomnianą rybą

Kto z was ostatnio widział w sklepie akwarystycznym kardynałka chińskiego? Jest całe mnóstwo ryb, a te stały się rzadkimi nabytkami. Łatwiej już kupić piranię, niż kardynałka. Pominąwszy już to, że przeważnie ryby będące w sklepach pozostawiają wiele do życzenia pod kątem kondycji.

Może to kolejny przypadek gatunku, gdzie rozmnażanie w małej puli genetycznej spowodowało powstanie słabych populacji. Ryby stały się podatne na choroby i żyją krócej. W końcu naturalnie występujące kardynałki są już właściwie nie występujące. Najlepsze jest to, że właściwie nikt się nimi nie interesuje i nie są sklasyfikowane jako gatunek zagrożony, bo nikt nie zgromadził wystarczających danych.

Całe szczęście dość łatwo rozmnożyć kardynałki, więc jeszcze możemy nimi cieszyć oczy. A jest czym, bo to przepiękna ryba. Ma tylko specyficzne wymagania. Jeżeli włożymy go do akwarium z welonem, to nie pociągnie za długo, chyba, że mamy bardzo duże akwarium lub bardzo leniwego welona.

Wymagająca ryba

Trudno powiedzieć, czy już tak było, czy teraz się to pozmieniało, ale kardynałek potrzebuje czystej wody. Najlepiej, żeby jeszcze była mocno natleniona. W naturze kardynałki żyły w krystalicznie czystych wodach górkich, można powiedzieć. To dlatego teraz nie mamy ich za wiele w naturze, ale też miewamy problem z utrzymaniem ich w akwarium.

NO3 musi być zerowe. Zapomnijmy o pójściu na kompromis. Przy skokach związków azotowych kardynał od razu wygina się w pół, traci kolory i wygląda jak… no bynajmniej nie najlepiej wygląda. Wtedy trzeba się ratować błękitem, solą, czy uzdatniaczem… a komu to potrzebne?

Ponadto kardynały lubią dużą ilość tlenu. Mocny ruch wody. Wtedy wstępuje w nie życie i śmigają jak szalone. W wodzie stojącej snują się z miejsca na miejsce i „szukają miejsca na umarcie”. Wystój u kardynałków może być praktycznie dowolny. Im więcej żywych roślin, tym oczywiście lepiej ze względu na związki azotowe.

Jeszcze nie było mowy o temperaturze. Bo tak naprawdę nie jest tak ważna, jak czystość wody i odpowiednia ilość tlenu. Kiedy woda robi się cieplejsza, spada ilość tlenu i… jak wszystko w akwarystyce, te dwa czynniki są ze sobą mocno powiązane.

Grymaśny kardynałek chiński

Z jedzeniem u kardynałków należy uważać. Podawajmy im duże ilości karm z dodatkami roślinnymi, ale od czasu do czasu dokarmiajmy artemią, dafnią czy oczlikiem. Oczywiście żywymi. Kiedy już naprawdę nie mamy opcji na żywe, to ostatecznie mogą być mrożonki. Przy nieprawidłowej diecie kardynałki szybko chudną i dopadają je objawy jak przy pasożytach układu pokarmowego.

Jeżeli mamy kardynały, to obserwujmy, czy w grupie nie ma chudziaków. Jeżeli jakieś wypatrzymy, to karmimy i patrzymy, czy najsłabsze jedzą. Najłatwiej zrobić taki test właśnie na żywym pokarmie, bo jego „dystrybucja” jest równa w całym zbiorniku. Tylko niech nam nie przyjdzie do głowy napchać je ochotką, bo dopiero wtedy możemy nabawić się kłopotów. Coś lekkiego, chociażby oczlik, będą idealne.

Towarzyska ryba

Kardynałki są rybami stadnymi, więc 6 sztuk to minimum. Naprawdę minimum, bo 10 jest lepsze, niż 6, a jeszcze lepsze jest 20. Oczywiście wszystko dobrane do wielkości akwarium. Jak przesadzimy z ilością ryb, to nie damy rady opanować NO3. Lepiej mieć zapas, niż dać o jedną rybę za dużo.

Generalnie kardynałom nie przeszkadza towarzystwo. Byle nie było agresywne i dopasowane do temperatury, jakiej potrzebują kardynały… Tu pojawia się problem, ale może nie tak wielki. Przylgi chińskie, brzanki różowe, brzanki zielone, danio i wiele innych ryb z tego samego zakresu temperatury będzie sie z nimi czuło doskonale. Także piękne Notropis chrosomus będą idealne.

sliczne, błyszczące kardynałki jeszcze gdzieniegdzie są do zdobycia, więc warto spróbować swoich sił z tymi uroczymi drobnymi rybkami. Tylko przy wyborze zwróćmy uwagę na kondycję ryb. Jeżeli już w sklepie są wygięte w pałąk, to lepiej poczekać, albo rozejrzeć się w innym punkcie.

Konto kardynałka na rybiej platformie społecznościowej FishBase

Kardynałek w 27℃? Jak tak można? A można… Tekst PDF o parametrach wody w naturalnym biotopie kardynałka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności