Gen. Maczka 14, 60-651 Poznań
731 146 133

Akwarium dla początkujących

Akwarium dla początkujących

Akwarium dla początkujących
Akwarium dla początkujących
Równowaga między światłem a wzrostem roślin

Lista zakupów

Akwarium dla początkujących potrzebuje filtra. Może lepiej. Do filtra akwariowego warto dokupić akwarium. Tak powinno brzmieć pierwsze zdanie, bo nie ma nic ważniejszego, niż filtr. Może być z wyprzedaży, wewnętrzny, zewnętrzny, nowy, używany, bez różnicy. Kupmy najlepszy na jaki nas stać.

Następne w kolejności jest akwarium, bo ryby muszą gdzieś pływać (niekiedy piskorki pływają nawet w filtrze, ale to się nie liczy). Im większe, tym lepsze. Dla większości ryb przelicznik na litry mija się z celem. Najlepiej brać pod uwagę powierzchnię dna. Im większa, tym lepsza. Jak nie mieści nam się filtr na wysokość, możemy go obrócić bokiem, żaden problem.

Jeżeli akwarium jest niskie, lepiej naświetlone jest dno, więcej podłoża daje lepszą filtrację, wygodniej się je czyści. Wizualnie lepiej sprawdza się wówczas lampa do akwarium, niż pokrywa, ale warto zakryć zbiornik dodatkową szybą, żeby nie parowała woda i nie wyskakiwały ryby.

Grzałka może być, ale nie musi, jeżeli akwarium jest w pomieszczeniu o w miarę stabilnej temperaturze. Im mniejsze akwarium, tym lepiej mieć grzałkę, bo zmiany w temperaturze wody zachodzą szybciej przy małej pojemności. Do takiego zestawu dorzucamy żwirek, żywe rośliny i lista zamknięta…no, może jeszcze ryby.

Łatwe akwarium dla początkujących

Kupmy do akwarium żwirek o grubości około 0,3mm.

Odpowiednia granulacja żwirku akwariowego. Nadaje się do utrzymania pielęgniczek i sadzenia żywych roślin.

Jeżeli bardzo nie chcemy to rośliny żywe nie są niezbędne, ale zdecydowanie ułatwiają prowadzenie akwarium. Dają tlen rybkom, pobierają to, co ryby wydalają i dają im schronienie. Akwarium z roślinami żywymi jest łatwiejsze do utrzymania, zdrowsze dla ryb i wymaga mniej pracy.

Najlepsze rośliny dla początkujących to te, które rosną szybko i nie potrzebują dużo światła. Różdżyce, zwartki, nurzańce, czy żabienice nie będą problematyczne i damy radę je utrzymać. Te rośliny pobierają nawozy z wody – produkują je ryby i nie potrzebujemy do nich specjalnych podłoży, czy suplementów.

Czas po naszej stronie

Akwarium dla początkujących i zaawansowanych akwarystów potrzebuje czasu. Dojrzewanie zajmie tydzień do dwóch (przy zbiorniku do 100 litrów) i po tym czasie możemy włożyć pierwsze rybki. Nie zapełniajmy zbiornika, tylko dajmy parę sztuk na deikatny start. Jeżeli mamy na tyle cierpliwości, wpuśćmy ślimaki lub krewetki i zaczekajmy do miesiąca.

Namnoży się wówczas wiele bardzo pożytecznych mikroorganizmów, które dadzą wodzie linię obrony przeciw bakteriom, pleśniom i grzybom. Stabilna woda to najlepsze przeciwdziałanie chorobom ryb, glonom i wielu innym problemom.

Nie przeliczajmy ilości ryb na litry. Jest wiele innych spraw ograniczających ich ilość. To między innymi:

  • ilość i rodzaj żywych roślin
  • charakter ryb
  • wielkość filtra

Im więcej, tym gorzej

Podobno duża ilość światła powoduje glony, bez podłoża rośliny nie rosną, a jak dodamy dwutlenku węgla, to będziemy mieli piękne akwarium. Nie do końca tak to działa. Zmiana jednej rzeczy nie spowoduje ogólnej poprawy, bo chodzi o proporcje.

Wszystkie podane czynniki mają wpływ na wzrost rośliny. Dopiero odpowiednia równowaga między nimi daje efekty.

Jeżeli damy dwa anubiasy (gatunek rośliny) do mocno nawiezionego akwarium (ilość nawozów) z dużą ilością światła (Światło) to pojawią się glony, bo anubias rośnie wolno. Wystarczy, że jednego z anubiasów zmienimy na nawódkę wielonasienną (gatunek rośliny) a pozostałe elementy będą takie same, to nawódka pobierze 3 razy więcej nawozu i glony się nie pojawią.

Akwarium dla początkujących i prostota

To wszystko nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje. Na początek musimy ograniczyć ilość spraw, które wprowadzają zmianę do akwarium. Podmieniajmy wodę regularnie, dawajmy rybom tle samo jedzenia, nie dokupujmy za dużo stworów na raz. Wybierajmy tylko rośliny zielone, zwykły żwirek, nie dolewajmy nic do wody i uważnie patrzmy, czy nie umarła rybka, nie zgniła roślina, nie utknęło coś w filtrze.

Jeżeli po jakimś czasie zmienimy pokarm i wyjdą glony – wiemy, że od tego. Kupimy czerwoną roślinę i zwiędnie? Pozostałe rosną, więc mamy za mało światła. Przy mniejszej ilości zmiennych łatwo wyłonić winowajcę. Z każdym kolejnym tygodniem będzie jakoś łatwiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności