Tetra cesarska, nazwa naukowa: Nematobrycon palmeri, odkrywca: Eigenmann w roku 1911, występowanie: Ameryka Południowa, nie notowana od 1971 roku [1]Beaufortia, Series of miscellaneous publications, Institute of Taxonomic Zoology, University of Amsterdam, Vol 19, No 248, Stanley H. Weitzman & William L. Fink A new species of characid fish of … Continue reading)
Wielkość maksymalna: 5cm, długość akwarium: 90cm, temperatura: 23-27℃, wszystkożerca
Tetra cesarska lubi mrok
Te ryby fenomenalnie prezentują się w półcieniu. Mogą go powodować liście nurzańca falujące na tafli, rosnąca nad wodą pistia lub wyrastająca aż pod lampę bacopa. Kiedy Nematobrycon palmeri będzie dysponować odrobiną cienia, genialnie zabłyśnie kontrastującymi kolorami.
Oczywiście nie ma potrzeby zacieniania całego akwarium. Wystarczą zarośnięte rogi zbiornika lub jakakolwiek inna część. Ważne, żeby ryby mogły się chować między liśćmi, czy łodygami. To ważny element konkurencji między samcami i zalecania się do samic. Konkurenci potrzebują miejsca, żeby zejść sobie z oczu na jakiś czas, jednak urazy są szybko zapominane.
Mimo dość silnej konkurencji, generalnie ryby trzymają się w grupie. Tym bardziej, gdy w zbiorniku są inne – większe od nich gatunki. Samce znacząco różnią się od samic. Mają dłuższą płetwę grzbietową a także długą wstęgę na samym środku ogona – podobnie jak świecik kongijski.
To genialna ryba do zbiorników roślinnych. Jest kolorowa, nie za mała i bardzo żwawa. Zaprezentuje się pięknie pod warunkiem, że tył lub jeden z boków będzie mocno zarośnięty. Kiedy samce prowadzą grupę na środek zbiornika, to nie przejmują się tak światłem i nie wyblakną. Gdy nie będą miały gdzie się schować – szczególnie w obecności większych ryb – widoczny będzie tylko czarny pasek na środku ciała.
Parametry dla tetry
Woda powinna być jak najbardziej miękka. Im bardziej zaawansowany akwarysta, tym więcej może dawać wody demineralizowanej, a mniej kranowej. Tetra cesarska ma wyjątkową zdolność do życia w kwaśnej wodzie. Najlepiej utrzymywać pH na poziomie 6,5 a temperaturę 26℃. Korzenie dające brązowy odcień wody będą bardzo mile widziane, ale nie są niezbędne.
Jeżeli zaczynamy próby ze stworzeniem akwarium z kwaśną wodą, to tetry cesarskie będą doskonałym wyborem na początek. Nie są tak delikatne jak simulansy, więc nawet gdy nam się przeleje trochę zakwaszacza, to tetry nam to jeszcze najszybciej wybaczą. Oczywiście zawsze należy zakwaszać wodę przed wlaniem do akwarium z rybami.
Warto dodać im korzeni i suchych liści migdałecznika. To właśnie dzięki procesom butwienia, czyli rozkładu z udziałem tlenu w naturalnych zbiornikach bywa tak niskie pH wody. Wszystko co tam wpadnie powoli się rozkłada a zarazem daje pokarm dla ryb, owadów, skąposzczetów i bakterii. Kiedy wrzucimy podobne składniki do akwarium to nie tylko zyskamy na estetyce, ale też na kondycji zbiornika.
Towarzystwo tetry cesarskiej
Tym rybom zupełnie nie przeszkadza to, co się dzieje na dnie zbiornika. Mogą tam śmigać sumiki, kiryski, zbrojniki i mnóstwo innych ryb nawet większych od tetry cesarskiej. Także organizacja terytoriów dla pielęgniczek będzie je mało interesowała, bo trzymają się środkowej części akwarium i rzadko kiedy zapuszczają sie na dół lub w górę.
Mogą tę przestrzeń dzielić z inną ławicówką, ale należy taką grupę starannie dobrać. Nie powinny to być ryby tak duże jak świeciki i małe jak neony simulans. Świetnie sprawdzi się:
- miedzik obrzeżony
- żwawik Rathbuni
- żałobniczka
- barwieniec czarny
Tetry cesarskie są spokojne i nie należy ich mieszać z bardzo aktywnymi gatunkami. Istnieje też ryzyko, że danio, czy brzanka zainteresują się ich wstęgą na środku ogona. Wówczas biedne samce tetry cesarskiej zostaną pozbawione tak wyjątkowego wyglądu, nie wspominając już o kiepskim doświadczeniu, kiedy coś obgryza im ogon.
Konto tetry cesarskiej na rybim portalu społecznościowym FishBase
Bibliografia