Gen. Maczka 14, 60-651 Poznań
731 146 133

Gurami całujące

Gurami całujące

Gurami całujący

Gurami całujący, nazwa naukowa Helostoma Temminckii odkrywca: Cuvier w roku 1829, pochodzenie: Tajlandia

Wielkość maksymalna 30cm, długość akwarium 170cm, temp 24-28℃, roślinożerca (wszystkożerca)

Gurami całujący
Gurami całujący Helostoma temminckii

Jedzenie przez drapanie

Dlaczego gurami całujący ma takie dziwne wargi? Ma skrzela typowe dla ryb, które polują w toni wodnej i filtrują z nich pokarm. Wielkość tej ryby wskazuje na to, że potrzebuje dużo energii, czyli upasionych wielkich robali. Jednak widać na pierwszy rzut oka, że to nie są szczęki do szybkiego i mocnego łapania zdobyczy.

Te wargi mają być do drapania, a nie polowania. Zobaczcie na te ciemną obwódkę na pyszczku. To tarka, a nie ostre duże zęby. Gurami całujące śmiesznie rozwiera szczęki i ma ogromny obwód pyska.

Służy mu to do objęcia wargami jak najszerszego obszaru i w miarę zamykania pyska, zdrapywanie tarką wszystkiego, co da się zdjąć.[1]Lara A. Ferry, Nicolai Konow, Alice C. Gibb Are Kissing Gourami Specialized for Substrate-Feeding? Prey Capture Kinematics of Helostoma temminckii and Other Anabantoid Fishes JEZA … Continue reading Co do całowania, to preferują samce, ale tylko w celach rywalizacyjnych, mało w tym romantyzmu.

Te ryby doskonale zeskrobują korzenie – jak glonojady. Nie powinno więc zabraknąć korzeni w akwarium. W zbiorniku musi być mnóstwo przedmiotów do skrobania. Im starsze i dłużej w wodzie, tym lepsze.

To niezbędny dodatek pokarmowy dla gurami całującego. Gurami znajdzie tam sobie glony, okrzemki, bakterie i wiele innych pyszności, które nawet by nam nie przyszły do głowy. Można spróbować podać tabletki roślinne na szybę, ale ile w tym zabawy, a ile jedzenia, to tylko gurami wie.

Ładne gurami całujące

W sklepach gurami są biało przezroczyste i jeżeli komuś to pasuje, to nie ma sprawy. A co, jeżeli mogłoby być różowe wpadające w czerwony? Kusząca opcja. Okazuje się, że gurami są bardzo podatne na zmianę koloru. Wystarczy wzbogacić dietę w β-karoten i astaksantynę, a będziemy mieli pięknie wybarwione ryby. Nawet do czerwieni!

To naturalne produkty i można je stosować bez obawy o ryby. Kolor może być od różowego po czerwony – wszystko zależy od tego, jak ryba metabolizuje (przyswaja i przerabia na ładny kolorek) karotenoidy.[2]Ján Kopecký, Martin Král, Jozef Čurlej, Ľubica Mrázová The effect of astaxanthin and β-carotene on the colour of Kissing gourami (Helostoma temminckii), Slovak University of Agriculture in … Continue reading

Gurami a woda w akwarium

Gurami całujące musi mieć czystą wodę. W brudnej oczywiście też pożyje, ale krótko. Parametry niezbędne dla szczęśliwego gurami to:

25 stopni C +- 2 stopnie

pH 6,5 +-1,5

przewodność 100µS/cm +- 8,5

NH3 najniższe możliwe

NO2 najniższe możliwe

NO3 0,3 mg/l +- 0,3

Takie parametry działają na indonezyjskich hodowlach gurami całującego, więc w akwarium też się sprawdzą. [3]Otong Zenal Arifin, Wahyulia Cahyanti, dan Vitas Atmadi PrakosoBalai Riset Perikanan Budidaya Air Tawar dan Penyuluhan Perikanan; KERAGAAN PERTUMBUHAN IKAN TAMBAKAN (Helostoma temminckii Cuvier, … Continue reading

Profil na rybim portalu społecznościowym FishBase

Bibliografia[+]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności