Gurami całujący
0 4 min 2 miesiące

Gurami całujący, czyli Helostoma Temminckii (Cuvier 1829). Wielkość maksymalna 30cm

Profil na rybim portalu społecznościowym FishBase

Gurami całujący
Gurami całujący Helostoma temminckii

Jedzenie przez drapanie

Dlaczego gurami całujący ma takie dziwne wargi? Ma skrzela typowe dla ryb, które polują w toni wodnej i filtrują z nich pokarm. Wielkość tej ryby wskazuje na to, że potrzebuje dużo energii, czyli upasionych wielkich robali. Jednak widać na pierwszy rzut oka, że to nie są szczęki do szybkiego i mocnego łapania zdobyczy.

Te wargi mają być do drapania, a nie polowania. Zobaczcie na te ciemną obwódkę na pyszczku. To tarka, a nie ostre duże zęby. Gurami całujące śmiesznie rozwiera szczęki i ma ogromny obwód pyska.

Służy mu to do objęcia wargami jak najszerszego obszaru i w miarę zamykania pyska, zdrapywanie tarką wszystkiego, co da się zdjąć.[1]Lara A. Ferry, Nicolai Konow, Alice C. Gibb Are Kissing Gourami Specialized for Substrate-Feeding? Prey Capture Kinematics of Helostoma temminckii and Other Anabantoid Fishes JEZA … Continue reading Co do całowania, to preferują samce, ale tylko w celach rywalizacyjnych, mało w tym romantyzmu.

Te ryby doskonale zeskrobują korzenie – jak glonojady. Nie powinno więc zabraknąć korzeni w akwarium. W zbiorniku musi być mnóstwo przedmiotów do skrobania. Im starsze i dłużej w wodzie, tym lepsze.

To niezbędny dodatek pokarmowy dla gurami całującego. Gurami znajdzie tam sobie glony, okrzemki, bakterie i wiele innych pyszności, które nawet by nam nie przyszły do głowy. Można spróbować podać tabletki roślinne na szybę, ale ile w tym zabawy, a ile jedzenia, to tylko gurami wie.

Ładne gurami całujące

W sklepach gurami są biało przezroczyste i jeżeli komuś to pasuje, to nie ma sprawy. A co, jeżeli mogłoby być różowe wpadające w czerwony? Kusząca opcja. Okazuje się, że gurami są bardzo podatne na zmianę koloru. Wystarczy wzbogacić dietę w β-karoten i astaksantynę, a będziemy mieli pięknie wybarwione ryby. Nawet do czerwieni!

To naturalne produkty i można je stosować bez obawy o ryby. Kolor może być od różowego po czerwony – wszystko zależy od tego, jak ryba metabolizuje (przyswaja i przerabia na ładny kolorek) karotenoidy.[2]Ján Kopecký, Martin Král, Jozef Čurlej, Ľubica Mrázová The effect of astaxanthin and β-carotene on the colour of Kissing gourami (Helostoma temminckii), Slovak University of Agriculture in … Continue reading

Gurami a woda w akwarium

Gurami całujące musi mieć czystą wodę. W brudnej oczywiście też pożyje, ale krótko. Parametry niezbędne dla szczęśliwego gurami to:

25 stopni C +- 2 stopnie

pH 6,5 +-1,5

przewodność 100µS/cm +- 8,5

NH3 najniższe możliwe

NO2 najniższe możliwe

NO3 0,3 mg/l +- 0,3

Takie parametry działają na indonezyjskich hodowlach gurami całującego, więc w akwarium też się sprawdzą. [3]Otong Zenal Arifin, Wahyulia Cahyanti, dan Vitas Atmadi PrakosoBalai Riset Perikanan Budidaya Air Tawar dan Penyuluhan Perikanan; KERAGAAN PERTUMBUHAN IKAN TAMBAKAN (Helostoma temminckii Cuvier, … Continue reading

Bibliografia[+]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

I accept the Privacy Policy